Z Tisé na Sněžník, Kristin Hrádek přes Vlčák a Sněžník zpět do Tisé

26,5km, 2hod.

Je to takový klasický cyklistický rodinný výlet do krásné přírody Tisé, Sněžníku a jeho okolí. Cesty jsou asfaltované, bez větších převýšení. Projedete vzrostlými lesy, zaznamenáte jejich obnovu, budete míjet skalní útvary stolové hory Sněžník. Na hranici Čech a Saska pak zavítáte k loveckému sídlu šlechtického rodu Thunů Kristin Hrádek (dnes restaurace a hotel). Cesta vás přivede k Vlčímu jezeru.

Jezero není přírodního původu. Je to ve skutečnosti bývalý rybník Neustallteich, u něhož bylo dalšími úpravami zrušeno stavidlo, je doložený z konce 16. století, tj. z doby, kdy zde hospodařili rytíři z Bünau. Jeho původní účel není znám, ale název Neustallteich, což znamená "Rybník u nové stáje", svádí k domněnce, že sloužil k zadržování vody k napájení dobytka. Nové pojmenování je vykládáno jako, že slovo "vlčí" znamená zdivočelý. Na zpáteční cestě je nepřehlédnutelná kaple - Kaple Jména Panny Marie, byla vystavěna v secesním slohu z nadace hraběte Františka Thuna a jeho manželky v roce 1910, o její obnovu se zasloužilo občanské sdružení Přátelé děčínského Sněžníku.

Z Tisé na Sněžník

Z Tisé přes Sněžník k německým rybníkům, koupaliště Cunnersdof a zpět do Tisé

40km, 3:15 hod.

Příjemná cyklistická trasa střední náročnosti (delší, avšak pozvolné stoupání vás čeká při návratu z osady Cunnersdorf k hraničnímu přechodu Soví brána). Cesty jsou převážně asfaltové a šotolinové. Projedete typickou krajinou oblasti Českosaského Švýcarska, kde dodnes zachovalé lesy střídají chvilkami malé, posléze mohutné pískovcové skalní útvary.

Navštívíte dva rybníky, ty skýtají místa plná zeleně a nedotčené přírody a lákají k příjemnému odpočinku.

Z Tisé přes Sněžník

Z Tisé na vyhlídku Zeisigstein, na Grenzplate, údolím Biela, přes Sněžník do Tisé

Středně náročná trasa vede po asfaltových a šotolinových cestách.

Náročnější je stoupání po turistické cestě údolím Dürre Biela. Zavede vás z Tisé přes osadu Rájec, kde překročíte hranici do Saska k vyhlídce Zeisigstein. Cestu do osady Ottomühle doporučujeme zpestřit odbočkou k tajemné bažině Moorteich a na vyhlídku Grenzplatte.

Lesní cestou pokračujeme údolím potoka Biela, u historického rozcestníku odbočíme do údolí Dürre Biela, toto malebné údolí se táhne mezi pískovcovými věžemi, skalními bloky a magickými tůněmi a dovede nás k hraničnímu přechodu Soví brána. Dále máme několik možností a lesních cest, které nás zavedou zpět do Tisé.

Z Tisé na vyhlídku Zeisigstein

Z Tisé do údolí Labe přes Königstein, do Pirny, návrat cyklobusem

Jízdní řády německých cyklobusů

Kromě jiných zde najdete aktuální jízdní řády pro linky 216 a 217.

Interaktivní mapa

Můžete si otevřít mapu na mapy.cz a uložit do batůžku.

42 km, 3:30 hod.

Pokud se chcete pouze svést z kopce a projet údolím Labe je pro vás jako stvořený tento cyklovýlet. Z tisé se vydáte po silnici do Rájce, zde pokračujete lesní cestou pře státní hranici do údolí Bielatal, po cyklostezka vás dovede až ke Königsteinu - největší vojenské pevnosti a hradu v Evropě . Dále pokračujete po cyklistické cestě Elberadweg, za zastávku městečko Kurort Rathen stojící na úpatí celosvětově známé Bastaje, Děti pak zde ocení zajímavou atrakci modelové železnice.

Cyklostezka vás pak dovede až do historického města Pirna. Odsud se můžete vrátit do Tisé cyklobusem (linka 217 a linka 216)

Z Tisé přes Königstein