Tisá je bránou k romantickému kraji Labských pískovců

V centru obce návštěvníky přivítá pozdně barokní kostel sv. Anny, od kterého vede přímá cesta do Tiských stěn.

Zavede nás do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary. Až do začátku dvacátých let 20. století byl do skal zakázán přístup bez místního průvodce.

Dnes je celá oblast rájem turistů i horolezců, pro které je zde 113 registrovaných lezeckých cest.

Vedle Malých a Velkých stěn se severně od Tisé nalézají méně navštěvovaná skalní města -
Ostrovské a Rájecké skály.

Labské pískovce

Tisá se nachází v chráněné krajinné oblasti "Labské pískovce" 20 km od krajského města Ústí nad Labem a 5 km od obce Petrovice, kde je hraniční přechod do SRN. Obec leží v Děčínských stěnách, známých jako Českosaské Švýcarsko, ve výšce 550 m. Do správního území Tisé spadají obce Ostrov, Rájec a osada Antonínov.

Obec Tisá

V Tisé žije 950 obyvatel. Tisá je obec německého typu se zástavbou podél hlavní komunikace, s domy roztroušenými v lukách na poměrně rozlehlém katastru 1186 ha. Stavební fond je různorodý. Domy hrázděné staré více jak 100 let, vily bývalých továrníků, domy z nedávné minulosti, několik panelových domů až po současné rodinné domky. Do okresních měst Ústí n. L. a Děčína vzdálených 20 km, je pravidelné autobusové spojení. Hraniční přechod Petrovice - Bahratal je od Tisé vzdálen 6 km.

Historie obce Tisá

Obec Tisá má bohatou a zajímavou historii. Seznámit se s ní můžete při procházce obcí na informačních tabulích na cestě od kostela Sv. Anny k Památníku obětem v první světové válce. Tento průvodce je též ke stažení.

Pokud Vás historie obce Tisá zaujala, podrobné informace naleznete na stránkách obce.

Desetitisíce našich i zahraničních turistů

ročně navštíví Tisou a její okolí. Tyto webové stránky by jim měly být nápomocny v rozšiřování znalostí o přírodě, historii a životě našich obcí.